Leczenie uzależnień od alkoholu

Człowiek w swej naturze jest postacią bardzo leniwą i podatną na co silniejsze doznania. W dzisiejszych czasach prawie połowa ludzi jest od czegoś uzależnionych. Uzależniaczami mogą być gry komputerowe, słodycze, alkohol. Wszystko, co daje człowiekowi pewną dozę zapomnienia. Sytuacja taka jest o tyle niebezpieczna, że osoba chora odczuwa nieodpartą potrzebę zażywania środka, a jego brak powoduje ból zarówno fizyczny jak i psychiczny.

Leczenie uzależnień od alkoholu

Proces ten jest długotrwały, gdyż w całości zajmuje do 2 lat. Na początku zaczyna się od pobytu w specjalnych zakładach i trwa to od 6 do 8 tygodni. Można też w placówkach ambulatoryjnych od 4 do 6 miesięcy. Cała psychoterapia w zależności od jej założeń ogólnie opiera się na kilku elementach, takich jak: poprawa zdrowia fizycznego, oraz zdolności psychicznych. Po pierwszym etapie następuje cykl spotkań w grupie (około 240 godzin) oraz sam na sam z psychoterapeutą (około 50 godzin). W poprzednim etapie wystąpiło oduczenie ciała potrzeby środka. Następny etap uczy metod, umiejętności, które są potrzebne, aby radzić sobie z problemami społecznymi, oraz emocjonalnymi.

Terapie

Terapia oparta jest zazwyczaj na podejściu poznawczo-behawioralnym, ale to nie jest jedyne podejście. Osoba chora powinna według własnych potrzeb wybrać rodzaj psychoterapii, który jej zdaniem będzie najskuteczniejszy. Mimo że ostatecznie wszystkie terapie skupiają się na tych samych aspektach, to robią to inną drogą. Najpopularniejszy jest nurt poznawczo behawioralny, który skupia się na wzmocnieniu poczucia sprawczości i wewnętrznej kontroli, dodatkowo oducza krzywdzącego sposobu myślenia. Tym sposobem osoba uzależniona, mimo że nadal jest uzależniona, jest na tyle silna psychicznie, że sytuacje, które wcześniej prowokowały do picia, teraz nie są nawet przeszkodą. Często niezbędne jest także wsparcie farmakologiczne

Dodaj komentarz